Wciąż to słyszę:)
Mam dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy uważają się za osoby pozbawione talentu. Otóż każdy może nauczyć się rysować. Nie posiadamy tej umiejętności od urodzenia! Fantastycznie, prawda?
Nauka rysowania jest tak samo nieskomplikowana, jak nauka pisania. Można się tego nauczyć. Trzeba tylko obniżyć poprzeczkę oczekiwań i ćwiczyć. To oznacza, że nie ma już wymówek, takich jak brak talentu, czy posiadanie szczególnych uzdolnień.
Samo czytanie książek na temat nauki rysunku, czy podziwianie obrazków z refleksją „ja tak nie potrafię”, do niczego nie prowadzi…, no może tylko do frustracji. Tak jak uczeń na lekcji gry na instrumencie, musi się z nim zapoznać, tak sportowiec czy rysownik zapoznaje się ze swoim „narzędziem” pracy. Wszystko musi mieć właściwy początek!
„Kiedy brak początku, nie można dojść do końca” (mądrość chińska)
Przypomnij sobie, czy rozmawiając przez telefon, zdarza Ci się gryzmolić na kartce? A może zastanawiając się nad czymś, bezwiednie to robisz i łatwiej Ci się myśli? No właśnie! Rysowanie pomaga w koncentracji. Rysując, skupiasz się na temacie, analizujesz, patrzysz z innej perspektywy.
Wiesz, że wszystko, co chcesz narysować, składa się z 5 elementów?
Koła, kwadratu, trójkąta, linii i kropki.
To z tych elementów rysujesz bryły, a każda rzecz jest zbudowana z połączenia różnych brył. Od Ciebie zależy, jak bardzo szczegółowy rysunek chcesz zrobić. W sketchnotingu – notowaniu wizualnym, może on być bardzo prosty, a może być też rozbudowany o cienie, tekstury, kolory itd. To Ty rysujesz, Ty decydujesz!
Od gryzmolenia do pierwszych rysunków jest blisko, ale od czego zacząć?
Najlepiej, jak sportowiec, od rozgrzewki 🙂 Ręka, aby pewnie stawiać linie, musi się tego nauczyć. Trening ręki jest niezwykle ważny, bo trzeba ją nauczyć pracy z narzędziem. Weź więc do ręki ulubione narzędzie – ołówek, cienkopis, marker oraz kartkę papieru i zaczynamy!
Na początek – linia.
Współpraca oka i ręki ma wiele wspólnego z koncentracją. Dlatego nie przejmuj się, że Twoje linie będą na początku rozchwiane. Gwarantuje, że z każdą zapełniającą się kartką, będzie lepiej. Narysuj na kartce pionowe linie o równej długości i takich samych odstępach. To samo zrób z liniami poziomymi, a potem ukośnymi.
Zakładam, że Twój wewnętrzny krytyk, podpowiada Ci, że słabo to wygląda? Obniż poprzeczkę! Nie oczekuj, że będzie idealnie. To nie rysunek techniczny wykonywany „od linijki”. Rysuj dalej!
Teraz szlaczki. Poszukaj w sobie dziecka i baw się w rysowanie.
Wykorzystaj linię falistą i koło. Zobacz przykładowe zestawienia wzorów. Wymyślaj swoje.
Wygląda na to, że z narysowanych elementów, potrafisz już zbudować pierwsze rysunki. To co, rysujesz?
6 obrazków dla Ciebie, do przerysowania.
Rusz ręką, bo to trening. Nie przestawaj, rysuj codziennie. Pokaż, że potrafisz!
Literatura
- Rysować każdy może. Dieter Schlautmann
- Rysunek: metoda edukacji kreatywnej. Mirosław Orzechowski
- The sketchnote handbook. Mike Rohde